Links  | Få læst op  |
Udskriv denne side

Formålsparagraf og Regelsæt

Patientforeningernes Netværk Guldborgsund
Frisegade 25, 4800 Nykøbing Falster
www.patientforeningernesnetvaerk.dk

Formålsparagraf og Regelsæt for Patientforeningernes Netværk

Vedtaget den 22. februar 2010. Revideret den 1. juni 2010

 

Formål:

Patientforeningernes Netværk er etableret den 22. maj 2008.

Patientforeningernes Netværk er etableret som et uformelt samarbejde mellem patientforeninger, netværksgrupper og andre sociale aktiviteter på tværs af diagnoser og særinteresser.

Samarbejdet har til formål, gennem den åbne ugentlige rådgivning og gennem deltagelse i relevante tiltag og events, at yde rådgivning og støtte til borgere i Guldborgsund Kommune, der er ramt af sygdom, kronisk lidelse eller handicap.

Samarbejdet har til formål, at yde rådgivning til pårørende, plejepersonale, ansatte i den sociale sektor og andre interesserede.

Samarbejdet har endvidere til formål, at hjælpe borgerne med at skabe kontakt til den relevante forening, netværksgruppe eller sociale aktivitet, der må vurderes at have størst mulig forudsætning for, at kunne rådgive og støtte borgeren.

Der etableredes ved opstarten en Arbejdsgruppe, bestående af et antal frivillige, der ønskede at udføre et ekstra stykke arbejde ved at varetage den daglige drift og koordinering af samarbejdet med henblik på udbredelse af Patientforeningernes Netværks formål.  

Regelsæt for Patientforeningernes Netværk:

1.

Tilknytning til Patientforeningernes Netværk er gratis, og der arbejdes ud fra frivillighedsprincipperne, samt ud fra alment gældende etiske regler. 

De tilknyttede forpligter sig til overholdelse af tavshedspligt, internt såvel som eksternt, ligesom de tilknyttede forpligter sig til overholdelse af Patientforeningernes Netværks overordnede formål.

De tilknyttede forpligter sig til, til enhver tid, at varetage, at informationer om kontaktpersoners data, er korrekte, og til at sørge for, at den brochure, der repræsenterer foreningen, netværksgruppen eller den sociale aktivitet, til enhver tid er relevant for borgerne. Der kan maximalt opsættes 1 brochure fra hver af de tilknyttede.

2.

Den til enhver tid bestående Arbejdsgruppe, fungerer som en beslutningstagende enhed.

Endelig beslutning opnås ved simpel flertalsafstemning.

Arbejdsgruppens møder finder sted efter behov, og når mindst et medlem af Arbejdsgruppen ønsker det.

3.

Arbejdsgruppen består af 5 medlemmer, hvoriblandt en budgetansvarlig søges fundet.

Såfremt dette ikke er muligt, søges den budgetansvarlige fundet uden for Arbejdsgruppen. I et sådant tilfælde deltager den budgetansvarlige i Arbejdsgruppens møder uden stemmeret.

Den budgetansvarlige varetager den daglige regnskabsføring, og den budgetansvarlige har pligt til, til enhver tid, at holde Arbejdsgruppen orienteret om Patientforeningernes Netværks økonomiske forhold.

Den budgetansvarlige er i samarbejde med Arbejdsgruppen forpligtiget til at varetage, at Patientforeningernes Netværks midler, anvendes i overensstemmelse med Patientforeningernes Netværks formål og i overensstemmelse med de formål midlerne er søgt og bevilget til.

4.

Arbejdsgruppen udnævner en koordinator, der skal varetage kontakten til eksempelvis Kommunen, Frivilligcentret etc.

Koordinatoren forpligter sig til, til enhver tid, at holde Arbejdsgruppen informeret om sit arbejde.

5.

Ved Arbejdsgruppens møder, fordeles opgaver mellem medlemmerne. Det enkelte medlem er ansvarlig for at opgaven bliver udført. Det enkelte medlem forpligter sig til, til enhver tid, at holde Arbejdsgruppen informeret om sit arbejde.

6.

Forslag / Idé oplæg fra de tilknyttede foreninger, netværksgrupper og sociale aktiviteter til aktiviteter og tiltag i Patientforeningernes Netværks regi, meddeles mindst én af Arbejdsgruppens medlemmer, hvorefter forslag / idé oplæg behandles på Arbejdsgruppens møder for relevans og økonomisk formåen.

7.

Arbejdsgruppen informerer løbende de øvrige tilknyttede foreninger, netværksgrupper og sociale aktiviteter. Dette kan ske via mail, brev eller indkaldelse til fællesmøde.

8.

Såfremt et medlem af Arbejdsgruppen ønsker at udtræde, skal den budgetansvarlige, såfremt denne er fundet udenfor Arbejdsgruppen, tilbydes den ledige plads som 1. prioritet. Såfremt den budgetansvarlige ikke ønsker at indtræde i Arbejdsgruppen, søges fundet et nyt medlem blandt de tilknyttede foreninger, netværksgrupper og sociale aktiviteter.

Såfremt der er flere kandidater til den ledige plads i Arbejdsgruppen, indkaldes til fællesmøde for alle de tilknyttede foreninger, netværksgrupper og sociale aktiviteter.

Det nye medlem af Arbejdsgruppen vælges blandt de opstillede kandidater ved simpelt flertalsafstemning blandt de tilstedeværende tilknyttede.

Hver tilknyttet forening, netværksgruppe og social aktivitet har én stemme.

Såfremt mindst én af de tilstedeværende stemmeberettigede ønsker det, skal afstemningen foregå skriftligt.

9.

Såfremt det vurderes, at Patientforeningernes Netværk skal ophøre på grund af manglende tilslutning eller lignende, indkaldes til fællesmøde blandt de tilknyttede.

Hver tilknyttet forening, netværksgruppe og social aktivitet har én stemme.

Endeligt ophør vedtages ved simpel flertalsafstemning blandt de tilstedeværende tilknyttede foreninger, netværksgrupper og sociale aktiviteter.

Såfremt mindst én af de tilstedeværende stemmeberettigede ønsker det, skal afstemningen foregå skriftligt.

Ved ophør af Patientforeningernes Netværk tilbagebetales resterende ikke anvendte midler til de retmæssige bevilgende parter.

Arbejdsgruppen