Tidligere møder
Em aften om Prostatakræft
9. November Kl. 19:00
Prostatakræft kommer oftere og oftere. Samtidig udvikles der bedre og bedre behandlinger heraf, såvelmedicinsk som kirurgisk. Svend Ejvin Jensen er regionsformand for PROPA region Sjælland, som han blandt andet kommer for at fortælle om den nye organisation af. Han fortæller også om den nye strålekanon på Næstved Sygehus, som vil optimere antallet og effektiviteten af patientbehandlinger i meget væsentlig grad.
Efter indlægget vises den nye, højaktuelle og informative film om prostatakræft. Filmen omhandler generel informatio om prostata samt behandlingsmetoder, når der er lokaliseret kræft i prostata. Filmen viser også behandlingsmetoder, hvis kræften har bredt sig.
Tid: Onsdag d. 9. november kl. 19 - 22
Sted: Guldborgsund Frivilligcenter, Banegårdspladsen 1A, 4800 Nykøbing F.
Pris: Fri entre, men tilmelding til tlf.: 43 43 50 83 mobil: 24 48 94 27 eller mail: mk1941@mail.dk Alle interesserede og berørte er velkomne, også pårørende.
Arrangør: Kræftens Bekæmpelse / lokaludvalget i Guldborgsund og Prostatakræftforeningen

